Budowa kominka – krok po kroku

0
28391

Niniejszy poradnik objaśnia budowę prostego kominka, obudowanego płytami regipsowymi. Kominek jest przeznaczony do palenia w trybie rekreacyjnym, np. tylko w weekendy.

Zanim przystąpimy do budowy kominka musimy zaopatrzyć się w niezbędne materiały, np. przewody odprowadzające spaliny, wełnę kominkową,  ognioodporne płyty kartonowo-gipsowe, kratki wentylacyjne, itp.

Pamiętajmy, że kominek powinien zapewnić dobrą wymianę powietrza i powinien być zgodny ze schematami budowy kominków.

Kominek najlepiej kupić w zestawie ze stojakiem. W innym przypadku można kominek osadzić na bloczkach z gazobetonu. Po umiejscowieniu kominek należy bezwzględnie wypoziomować.

W przypadku gdy zaplanowaliśmy doprowadzenie powietrza z zewnątrz budynku kominek powinien być wyposażony w opcję podłączenia dolotu powietrza (warto o tym pomyśleć przed zakupem wkładu). Wówczas kominek podłączamy za pomocą specjalnych kształtek oraz rury spiro. Warto pomyśleć o wmontowaniu przepustnicy, którą można regulować ilość doprowadzanego powietrza.

Spaliny można odprowadzać za pomocą przewodów ze stali kwasoodpornej lub stali kotłowej. Dostępne są również na rynku specjalne przewody spiro do odprowadzania spalin. Podłączenie do komina ceramicznego można wykonać za pomocą specjalnego przejścia rura stalowa – komin ceramiczny. Poniżej użyto stali kwasoodpornej fi 200.

Po sprawdzeniu szczelności podłączeń można przystąpić do obudowania kominka płytą ognioodporną. W tym przypadku wykonano wcześniej podłączenie niewielkiej instalacji DGP do rozprowadzenia powietrza do pokojów na górnej kondygnacji budynku. System działa na zasadzie grawitacji – ogrzane powietrze jest przenoszone na piętro przewodem fi 150 który jest umiejscowiony bezpośrednio nad kominkiem.

Stelaż obudowy kominka wykonujemy ze standardowych kształtek stalowych do płyt kartonowo-gipsowych. Wełnę kominkową przyklejamy do płyt za pomocą specjalnego kleju montażowego (np. Soudal Poliuretanowy klej EASY). Łączenia wełny dokładnie uszczelniamy wysokotemperaturową taśmą aluminiową. Płyty wykańczamy masą szpachlową i szlifujemy papierem ściernym.

Front kominka można obłożyć kamieniem naturalnym lub płytkami gresowymi. Nie zapomnijmy o montażu w obudowie ozdobnych kratek wentylacyjnych, które zagwarantują obieg powietrza.

Zobacz koszt budowy tego kominka

 

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ